Přeskočit na obsah
logo Ostrava

Hudební vzpomínání: Sestry Skovajsovy

Datum publikování: 09.08.2018

V srpnovém vzpomínání jsme si připomněli dívčí vokální trio Skovajsovy sestry. V pondělním dopoledni jsme si připomněli nejen jejich uměleckou kariéru, ale i některé životní milníky jednotlivých členek souboru.

Na příštím Hudebním vzpomínání si připomeneme osobnost prvorepublikového zpěváka, skladatele, herce i nakladatele R. A. Dvorského.

Trio působilo v letech 1940 až 1989 a skládalo se ze skutečných sester Jiřiny, Lídy a Slávky. Skládaly ke svým písním  i texty.

Narodily se v Řetechově u Luhačovic. Jejich otec vedl dechový orchestr. Se zpěvem začaly už v mládí. Poprvé vystoupiliy v roce 1940, kdy doprovázely Inku Zemánkovou. V tu dobu hostoval ve Zlíně Bobek Bryen se svým orchestrem a od té doby se začíná datovat jejich spolupráce.

Od roku 1941 začaly vystupovat v kabaretu U kupců. První skladbu Pepita nazpívaly s Oldřichem Horským za doprovodu orchestru Bobka Bryena na gramodesku ESTA. S orchestrem vystupovaly do roku 1945 a nazpívaly s ním několik desek.  Od roku 1942 působily v orchestru Esta, později v orchestru Slávy Macha. S ním zpívaly do roku 1947, kdy byla firma Esta znárodněna. S tímto orchestrem nahrály několik desítek písní. V roce 1943 s ním nazpívaly píseň Zapomeň, můžeš-li. Deska se v roce 1944 stala jednou z deseti nejprodávanějších desek roku. Vystupovaly i s Orchestrem Emila Kaplánka, Dechovou hudbou Jindřicha Bauera, Orchestrem Jaroslava Maliny, Orchestrem  Karla Valdaufa či se smyčcovým orchestrem Milana Zelenky.

Od padesátých let nahrávaly jen dechovou hudbu. V kavárnách interpretovaly i současnou taneční hudbu. Vystupovaly v kavárně U Nováků, Vltava, Černá růže nebo „Tyláček“. Jejich poslední gramodeska (Mladá léta a Pro radost) vyšla v roce 1980. Poslední veřejné vystoupení se konalo v roce 1989.

Za svou kariéru nahrály zhruba 500 písní. Doprovázely řadu tehdejších hvězd jako Standu Procházku, Oldřicha Horského, Josefa Měkutu-Kamenického, Járu Pospíšila, Oldřicha Kováře či Miroslava Šubu.

Martin Škamla

VIZE POSKYTOVANÝCH SLUŽEB

Lidským přístupem ke klientům vytváříme vzájemně se obohacující partnerské prostředí, v němž doprovázíme seniory na jejich životní pouti až k poslednímu okamžiku. Bezpodmínečně a nerozlučně.