Přeskočit na obsah
logo Ostrava

Hudební vzpomínání: R. A. Dvorský

Datum publikování: 20.09.2018

V zářijovém Hudebním vzpomínání jsme si připomněli velkou osobnost hudebního nebe 30. a 40. let Rudolfa Antonína Dvorského, a to za účasti téměř tří desítek uživatelů. Poslechli jsme si nejen řadu tehdejších šlágrů, ale také pohnuté osudy tohoto velikána československé populární hudby.

Vlastním jménem Rudolf Antonín se narodil dne 24. března 1899 ve Dvoře Králové nad Labem. Od dětství byla jeho životní vášní hudba. Po několika fádních zaměstnáních, kdy ve volných chvílích komponoval melodie k písničkám, působil jako dirigent královehradeckého smyčcového orchestru. Působil i v místním ochotnickém divadelním souboru, kde se seznámil se svou budoucí ženou Marií. V roce 1919 odešel do Prahy a věnoval se již natrvalo hudbě. V letech 1919 až 1924 působil v nakladatelství Springer. Ve volném čase komponoval a vystupoval jako klavírista, kupříkladu v kabaretu Červená sedma. V roce 1920 se oženil a v roce 1922 se mu narodil syn Miroslav. Po odchodu z nakladatelství Springer se živil jen jako hudebník a účinkoval v různých souborech v hotelových restauracích, v kavárnách i v rozhlase. V roce 1925 založil kapelu Melody Makers a po jejím zániku v roce 1929 nové těleso s názvem Melody Boys. Soubor od počátku oplýval kvalitními hudebníky a jeho členové zvládali i vícehlasý zpěv, který se i díky jejich přispění stal ve 30. letech velmi populární.

Melody Boys písně svého repertoáru nahrávali na gramofonové desky (zejména na značku Ultraphon) a vystupovali v rozhlase. Velký úspěch zaznamenala v roce 1931 nahrávka Vackovy písně Cikánka. Od počátku 30. let působil Dvorský i jako herec. Za zmínku stojí filmy Muži v offsidu, Cácorka, Kristián či film Krb bez ohně, kde hrál po boku Hany Vítové hlavní roli. V roce 1936 založil nové hudební nakladatelství, které se vyvinulo v jedno z největších v republice. Na přelomu 30. a 40. let se Dvorského kapela stala jednou z nejvýznamnějších v republice a orientovala se především na soudobou taneční tvorbu. Vystupovala na řadě velkých koncertů mj. v pražské Lucerně. Konec války znamenal i konec jeho slávy. V roce 1944 u něj propukla tuberkulóza. Nemocnici opustil až začátkem roku 1946. V roce 1948 bylo jeho nakladatelství znárodněno. Rok před tím zemřel jeho jediný syn Miroslav. V té době došlo u něj i k rozvodu. V roce 1950 se zapojil do skupiny, která plánovala opuštění republiky v malém civilním letadle. Plán byl prozrazen a v září 1953 byl Dvorský zatčen a odsouzen na pět let odnětí svobody. Odvolací soud trest snížil na tři a půl roku. Byl propuštěn předčasně v květnu 1956, kdy u něj opětovně propukla tuberkulóza. Po návratu z vězení se opět začal věnovat komponování a od roku 1957 opět vystupoval na veřejnosti. Několik písniček ještě nazpíval na gramodesky značky Supraphon (Čas zvolna míjí, Sedmikráska). Zemřel předčasně dne 2. srpna 1966 v Praze.

VIZE POSKYTOVANÝCH SLUŽEB

Lidským přístupem ke klientům vytváříme vzájemně se obohacující partnerské prostředí, v němž doprovázíme seniory na jejich životní pouti až k poslednímu okamžiku. Bezpodmínečně a nerozlučně.