Přeskočit na obsah
logo Ostrava

Hudební vzpomínání: Milan Chladil

Datum publikování: 14.12.2018

V listopadovém vzpomínání jsme si připomněli osobnost Milana Chladila. Na 35 účastníků zavzpomínalo na jeho nezapomenutelný hlas a rovněž si i řadu jeho šlágrů zazpívalo.

Milan Chladil se narodil 8. února 1931 do rodiny zajištěného brněnského krejčího, který syna vedl k řemeslu. Po vyučení krejčím si první angažmá zajistil v Orchestru Erika Knirsche, kde působil do roku 1954, kdy přešel ke Zdeňku Bartákovi. Zároveň začal studovat konzervatoř v Brně. Studia zakončil na pražské konzervatoři. Dle mínění pamětníků ji ovšem nepotřeboval. Byl taky zapáleným sportovcem. Vynikal v mnoha sportech (tenis, házená, volejbal, fotbal) a byl velkým fanouškem Slávie.

V polovině 50. let se stal zpěvákem legendárního orchestru Karla Vlacha. Kromě sólových šlágrů jako Buona Sera; Dívka, jež prodává růže; Chtěl bych mít kapelu; Diana nebo Ten, kdo ti odešel, vytvořil také nezapomenutelné duo s Yvettou Simonovou. Jejich šlágry Děti z Pirea, O nás dvou, Kde je tvůj pláč, Santa Anna Maria, My dva a čas obsazovaly svého času přední příčky československých hitparád. V těch časech kolovaly rovněž „ověřené“ informace, že jejich vztah není jen umělecký. Milan byl však šťastně ženatý s manželkou Aninou a spolu vychovávali dceru Alexandru.

V šedesátých letech si zazpíval i v několika filmech a inscenacích – Revue pro banjo (1963), Zelená pro Kmocha (1967), nebo Písničky roku (1971). Spoluzakládal kapely Metronom, Šest strýců a Kapelu Vladislava Slunéčka.

Podílel se na televizních pořadech Album Supraphonu (1962 – 1967). Sólově i v duetu s Yvettou Simonovou vystupoval v Televarieté, My dva a čas, nebo Scházeli se na Vlachovce. V parodii na Dietlovu Nemocnici (Zpěváci na kraji nemocnice) si zahrál ředitele Pekaře.

V roce 1964 získal Stříbrného slavíka.

V 70. letech sebou brával na zájezdy v tu dobu již těžce nemocného Rudolfa Cortése trpícího Alzheimerovou chorobou. V roce 1985 vyšel v Melodii obsáhlý rozhovor se zasloužilým umělcem Karlem Vlachem. V něm na otázku se kterým z interpretů nejraději účinkoval a spolupracoval, odpověděl, že právě s Milanem Chladilem.

Milan Chladil zkolaboval cestou z koncertu v Příbrami přímo za volantem svého auta dne 28. června 1984. Ani rychlá lékařská pomoc mu život nezachránila.

Jeho pohřbu ve strašnickém krematoriu se zúčastnily davy lidí. Na poslední cestě ho vyprovázela Hašlerova píseň „Ta naše písnička česká“, kterou několik let předtím nahrál na gramodesku s orchestrem Václava Hybše a jenž ho tehdy dojala k slzám.

Prosincové vzpomínání bude laděno v duchu Vánoc a my si připomeneme některé z populárních vánočních songů z let třicátých až osmdesátých.

 

VIZE POSKYTOVANÝCH SLUŽEB

Lidským přístupem ke klientům vytváříme vzájemně se obohacující partnerské prostředí, v němž doprovázíme seniory na jejich životní pouti až k poslednímu okamžiku. Bezpodmínečně a nerozlučně.